image
image
image

Výstupy projektu

Veškeré klíčové výsledky projektu jsou po svém dosažení dostupné zdarma z této webové stránky.


v roce 2024


Prostorová variabilita míry vegetačního stresu v Olomouckých parcích

vstup do k mapě

Druh výsledku: Nimap – interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem

Interaktivní mapa, zobrazující proměnlivost míry vegetačního stresu u parkové zeleně v Olomouci. Zdravotní stav vegetace se silně promítá do vnímaní zeleně návštěvníky parků, stejně jako do míry plnění eko-fyziologických funkcí vegetace. Data budou získána dlouhodobým a opakovaným bezkontaktním optickým monitorováním stavu vegetační složky v parcích. Mapa bude veřejně dostupná, založená na cloudovém řešení (web services, REST přístup) umožňující nejen zobrazení naměřených dat nad běžnou mapu, ale i pokročilou uživatelskou interaktivitu (swipe pohled, dotazování se na hodnoty, generování grafů pro uživatelsky definovanou oblast, prolínání obrazu atd.).

Časoprostorová variabilita povrchové teploty v městě Olomouc se zvláštním zřetelem na benefity parkové vegetace v historickém sídle

vstup do k mapě

Druh výsledku: Nimap – interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem

Interaktivní mapa zobrazující hodnoty povrchová teploty (LST) a ochlazovací funkce vegetace pomocí Indexu Cooling Capacity (CCi). Variablity a vývoj hodnot pokrávý rozsah celé Olomouce a dokumentuje význam parkové zeleně na ve svém okolí. Data byla získána dlouhodobým a opakovaným bezkontaktním termálním monitorováním krajiny.

Kulturně-významné stromy v urbánním prostředí historického města

vstup do k mapě

Druh výsledku: Nimap – interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem

Interaktivní mapa je zaměřená na identifikaci a hodnocení různých typů kulturně-významných stromů jako nosných prvků identity návštěvníků a obyvatel historického města s biokulturní diverzitou v modelovém území Městské památkové rezervace Olomouc (včetně jejího ochranného pásma). Cílem aplikačního výsledku je analýza zastoupení, funkcí a typologie kulturně-významných stromů v modelovém studijním území urbánním prostředí historického města. Interpretace originálních výsledků je zaměřena na identifikaci kulturně-historických atributů významných stromů v kontextu jejich originálního odborného hodnocení.

Urbánní zelená infrastruktura: Od kulturních ekosystémových služeb k biokulturní diverzitě

Druh výsledku: B - odborná kniha

Plánované datum dosažení: prosinec 2024

Monografie bude zaměřena na zhodnocení současného stavu poznání národní a kulturní identity v péči o kulturní a přírodní dědictví historických měst formou analýzy aplikací konceptu biokulturní diverzity v urbánním prostředí. Kniha bude založena na interpretaci rešeršní metaanalýzy datových zdrojů s využitím světově uznávaných vědeckých publikačních databází Web of Science a SCOPUS. Součástí knihy budou i vybrané případové studie.


v roce 2025


Nástroj pro výpočet klimatizační funkce vegetace historických parků

Druh výsledku: R – software

Plánované datum dosažení: prosinec 2025

Nástroje umožňující výpočet klimatizační vegetace se zohledněním časoprostorové variability stavu vegetace. Výpočet bude založen na monitorování vybraných biofyzikálních veličin parkových ploch, a to bezkontaktním snímkováním v oblasti viditelné, infračervené a termální části spektra. Analýzy se zaměří na evapotranspirační a klimatizační funkce vegetace, na jejich kvantifikace a časoprostorovou variabilitu na jednotlivých funkčních typech parkové plochy a jejího okolí. Algoritmizaci a automatizaci postupu proběhne s využitím otevřených knihoven a jazyka Python. Nástroj bude schopen pracovat s dnes zdarma dostupnými daty z družic Sentinel-2 (ESA) a Landsat8/9 (NASSA).

Stabilita prostorové kompozice urbánní zelené infrastruktury historického města

Druh výsledku: Nimap – interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem

Plánované datum dosažení: prosinec 2025

Interaktivní mapa, zaměřená na analýzu a predikci časoprostorových změn prostorové krajinářské kompozice zelené urbánní infrastruktury historického města. Analytická část vývoje interaktivního mapového díla bude využívat dendrologicky popsané transekty z etapy č. 1 k predikci časoprostorových změn parkových porostů s aplikací klasických postupů krajinářské architektury a růstového matematického modelu.

Biokulturní diverzita v praxi - fenomén krajiny ptačího zpěvu v biokulturní diverzitě historického města

Druh výsledku: Nimap – interaktivní specializovaná mapa s odborným obsahem

Plánované datum dosažení: prosinec 2024

Interaktivní mapa, zachycující časové trendy změn fenoménu „krajina ptačího zpěvu“ na třech transektech (vymezených a zpracovaných v etapě č.1). Analytická část vývoje mapového interaktivního díla bude zaměřena na aplikaci ornitologické metody mapování hnízdních okrsků ptáků v kombinaci s šetřením pocitové percepce tohoto fenoménu u návštěvníků zelené infrastruktury v souvislosti s jejich prožitkem historických památek v městském centru. Návrhová část interaktivní mapy bude směřovat do doporučení zásad managementu zelené urbánní infrastruktury k posílení kulturní a relaxační funkce fenoménu krajiny ptačího zpěvu pro rezidenty a návštěvníky historického města. Výsledky budou zobecněny s cílem umožnit jejich portabilitu na všechny obdobné zelené urbánní plochy historických měst celé ČR.


v roce 2026


Struktura zeleně v Olomouckých historických parcích

Druh výsledku: S – specializovaná veřejná databáze

Plánované datum dosažení: prosinec 2026

Databáze obsahující údaje o dřevinách na základě terénního dendrologického průzkumu. Realizace v podobě plnohodnotné post-relační databáze s veřejným webových rozhraním, umožňující hledání a filtrování záznamů a generování jednoduchého reportu. Obsahově nabídne informace o stavu a struktuře vyskytujících se dřevin na transektech včetně dendrologického hodnocení a vyhodnocené a kvantifikované ekosystémové funkce (objem sekvestrovaného uhlíku, záchyt znečišťujících látek, stav biodiverzity atd.).

Metodika identifikace a hodnocení biokulturních funkcí zelené urbánní infrastruktury historických měst

Druh výsledku: NmetS - metodika schválená příslušným orgánem státní správy

Plánované datum dosažení: prosinec 2026

Metodika schválená ministerstvem kultury, publikovaná po schválení MK jako kompetenčně příslušným orgánem jako e-dokument s e-ISBN. Metodika bude shrnovat klíčové výstupy řešeného projektu (původní výsledky výzkumu a vývoje) ve formě souhrnu doporučených praktických postupů a opatření pro udržitelný management biokulturní diverzity zelené urbánní infrastruktury historických měst. Pro vymezené uživatele metodiky budou získané výsledky průkazné a opakovatelné při dodržení doporučených postupů v metodice.


v roce 2027


Místa setkávání kultury a přírody: Biokulturní diverzita městských parků v historické Olomouci

Druh výsledku: B - odborná kniha

Plánované datum dosažení: prosinec 2027

Multidisciplinární autorský tým řešitelů tohoto projektu představí historii, kulturní bohatství a biokulturní diverzitu modelového studijního území, jímž je zelená urbánní infrastruktura městské památkové rezervace v Olomouci. Monografickou formou budou shrnuty hlavní originální výsledky aplikovaného bádání v řešeném projektu a budou představeny aplikační nástroje, vyvinuté v projektu jako hlavní projektové výstupy, účelově určené jako sofistikované podpůrné nástroje pro udržitelný management biokulturní diverzity v urbánním prostředí historického města.


Doplňující výstupy


D - příspěvek ve sborníku evidovaný v databázích WoS nebo SCOPUS - 5x

  • Machar et. al. (2004): Biocultural diversity: Sacral monuments as habitat for birds [plná verze ke stažení]
  • Pechanec et al. (2004): The road from the city to the forest or How far is the urban man from a functional forest? [plná verze ke stažení]

JSC – původní/přehledový článek v recenzovaném odborném periodiku, který je obsažen v databázi SCOPUS s příznakem „Article“, „Review“, nebo „Letter - 3x